Jak wygląda proces projektowania wnętrz? ETAP No.47 marca 2017

Proces projektowania wnętrz: Projekt techniczny. 

Kiedy wizualizacje sprostają już wymaganiom Klientów, projekt techniczny zamyka pracę. Wykonane rysunki techniczne zwykle w skali 1:50 lub 1:25 drukuję dla Inwestorów i ich wykonawców. Są to plansze projektowe z układem funkcji, elektryki i oświetlenia, układem podłóg, sufitów, czy hydrauliki. Wszystko po to, aby prace poszły szybko, ale i dokładnie.

Przy układzie funkcji, czyli ustawieniu wszelkich elementów w pomieszczeniu, oprócz ikon jednoznacznie określających sofę, fotel, czy kuchenkę, załączam także opisy. Uważam, że w tym wypadku nawet jeśli coś wydaje się jasne lepiej to uszczegółowić, i więcej znaczy dokładniej. Każda plansza posiada opis, ramkę projektową oraz legendę, dlatego całość jest dość czytelna. Projekty opatrzone są też oczywiście wymiarami. Przy takim układzie plansz, wydrukowanych w konkretnie określonej skali, dodatkowo z podanymi wymiarami, zarówno wykonawca zajmujący się układaniem płytek, podłogi czy konstrukcji g-k, bez problemu wykona zamierzony efekt. Ten proces projektowania wnętrz przez architekta zaoszczędza czasu Inwestorom, którzy nawet jeśli mają wizję na dany obiekt, nie są w stanie w tak szybki sposób dokonać dokładnych obliczeń i rozmieszczenia wszystkich elementów pod względem architektonicznym. A i wykonawcy są zadowoleni, bo mają jasność pracy, to nie oni w tym wypadku muszą martwić się o aspekt techniczny, bo odpowiedzialność leży po mojej stronie.

Książka projektowa jest gotowa do wręczenia zainteresowanym. Dodatkowo często mam bezpośredni lub telefoniczny kontakt z wykonawcami, gdzie omawiamy szczegóły projektów. Unikamy wówczas wszelkich niejasności. Każdy wykwalifikowany wykonawca łatwo wyceni prace wykończeniowe na tej podstawie, a realizacja projektu będzie szybsza, mniej skomplikowana i profesjonalna, bez niedomówień i niepotrzebnych kosztów. Projekt mebli dedykowanych specjalnie dla konkretnych Klientów może trafić teraz do różnych producentów czy stolarzy, dzięki temu wycenią swoją pracę, a Inwestor po tej wycenie może zdecydować się na najodpowiedniejszego z nich.

Proces projektowy uważam za zakończony!

Adiós